ul. 17 Stycznia 143
(Budynek Starostwa Powiatowego)
64-400 Międzychód;
tel.: 577 001 326

biblioteka@miedzychod.pbp.poznan.pl
http://miedzychod.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
W okresie wakacyjnym:
Poniedziałek - piątek 9.00-14.00

155. rocznica urodzin Josepha Conrada


Joseph Conrad ur. 3.12.1857r., zm. 3.08.1924 r., właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, pisarz i publicysta polskiego pochodzenia mieszkający w Anglii i tworzący w języku angielskim.

 

Był człowiekiem trzech kultur: polskiej, francuskiej i angielskiej. Poruszał się swobodnie również po obszarach innych kultur europejskich. Z własnej ojczyzny wyniósł znajomość naszej literatury, przede wszystkim wielkich romantyków (jego ulubionym poetą był Słowacki), a także typowe motywy wierności, zdrady, obowiązku i honoru. Drugim jego językiem był francuski. Wielcy francuscy pisarze-realiści, jak Flaubert i Maupassant, byli dla niego głównymi wzorami literackimi. Conrad znał też doskonale historię Francji, akcje jego utworów rozgrywają się częściej we Francji, niż w Anglii. Stał się klasykiem angielskiej prozy, chociaż jego angielszczyzna nosi wyraźne ślady wpływów polskich i francuskich. Conrad do końca życia mówił po angielsku z bardzo silnym obcym akcentem, trochę polskim, trochę francuskim.

 

Najbardziej znane powieści to: Lord Jim, Smuga cienia, Jądro ciemności.

 

Polecamy publikacje z naszych zbiorów nt Joseph Conrad - życie i twórczość


Netografia:

http://www.culture.pl/baza-literatura-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/jozef-teodor-konrad-korzeniowski-joseph-conrad

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Conrad

 

http://www.cytaty.info/autor/josephconrad.htm